Bolyai matematika csapatverseny

Mint minden tanévben, így a mostaniban is, a matematikát tanítók már az első iskolai héten azon törik a fejüket, hogy melyik négy gyerek legyen az, akikből összeállítanak egy csapatot és nevezik őket a Bolyai matematika versenyre. Miután a négy nevet csapatonként leadjuk, még van módunk változtatni, hiszen a helyi fordulóját a versenynek még csak ezután rendezzük meg.

Ebben a tanévben külön írta az alsó, az 5. és 6., illetve a 7. és 8. évfolyam. Iskolai szinten kb. 50 gyermek vett részt és mérettette össze tudását. A feladatok feleletválasztósak, ahol minden kérdéshez, feladathoz tartozik 5 válaszlehetőség, és ezek közül kell a tanulóknak azt, azokat a válaszokat megjelölni, melyeket helyesnek gondol. Minden feladatnál legalább egy jó megoldás létezik. Ez okozza a legnagyobb gondot a versenyzőknek, hogy nem tudják pontosan hány jó válasz is van. Az utolsó feladat egy több időt igénylő feladat, ahol nincs válaszlehetőség, ezt a feladatot külön lapon kell kidolgozniuk.

Az iskolai forduló után a csapatokkal készülünk külön, hogy egyrészt tudjanak együtt dolgozni és ne csak ott szembesüljenek egymás munkájával, másrészt a gyakorlás sosem árthat. És aztán elérkezik a várva várt nap. A harmadik osztálytól nyolcadik osztályig, évfolyamonként 4 gyermekkel elindulunk Hajdúszoboszlóra a Thököly Imre Kéttannyelvű Általános Iskolába, a versenyre. Mint mindig, most is egy kis gyümölccsel és zenével fogadnak bennünket, a helyeinket előre külön kijelölik, és a jelzőcsengő után minden „idegent” elküldenek a folyosókról, hogy a versenyt még véletlenül se zavarják. A Himnusz meghallgatása után, pedig kezdődik a 60 perces munka. Az idő lejárta előtt a tantermeket, a zavartalan munka érdekében elhagyni közben nem lehet. És aztán hétfő reggelig izgultunk az eredményekért.

És a legjobb esetben, mint amilyen most is, egészen október 24-ig izgultunk a nyolcadikosokkal. Az elsődleges eredményhirdetésnél csak azt tudtuk, hogy az első tíz helyezett között végeztünk, aztán két nap múlva már azt is tudtuk, hogy az első hat helyezett csapat között vagyunk. Így meghívót kaptunk Hajdúböszörménybe, ahol kiderült, hogy a 4. helyet nyertük el. Ilyen szép helyen még sosem végeztünk, alig akartuk elhinni! Az itt résztvevő tanulók mindegyike és a felkészítő tanárok is oklevélben és ajándékban részesültek.

Gratulálok a résztvevő gyerekeknek és további sok sikert kívánok nekik!

Haranginé Szabó Tünde

A versenyen járt tanulók

 • 3. évfolyam: Nagy Benedek, Virágos Lotti, Szeifert Lilien, Szabó Dávid
  • Elért helyezés: 59/33.
  • Felkészítő tanár: Postáné Nagy Beáta

 • 4. évfolyam: Harangi Máté, Takács Petra, Katona Karina, Deák Bence
  • Elért helyezés: 57/44.
  • Felkészítő tanár: Postáné Nagy Beáta

 • 5. évfolyam: Fehér Alexandra, Fülöp Eszter, Nádasdi Szabolcs, Szabó- Király Farkas Tamás
  • Elért helyezés: 106/95.
  • Felkészítő tanár: Kátai Károly

 • 6. évfolyam: Bara Gréta, Kapusi Alex, Erdős Nóra, Kobialka Orsolya
  • Elért helyezés: 76/70.
  • Felkészítő tanár: Kátai Károly

 • 7. évfolyam: Horváth Lili, Molnár Lívia, Radics Roland, Mózsik Petra
  • Elért helyezés: 44/23.
  • Felkészítő tanár: Haranginé Szabó Tünde

 • 8. évfolyam: Juhász Noémi, Kristóf Emese, Veress Hunor, Nagy Bence
  • Elért helyezés: 45/ 4.
  • Felkészítő tanár: Haranginé Szabó Tünde