Múzeumpedagógia Debrecenben, a Református kollégiumban
Március 25-én délután a 4.b osztály tanulói Debrecenbe utaztak, ahol a Református Kollégium Múzeumának foglalkozásán vettek részt.
Már az utazás is érdekes volt, mert a Volán távolsági járatát vették igénybe, majd Debrecen utcáin sétáltak. Gyakorolták a közlekedést, időhöz voltak kötve.
Sokan megfordulnak a vármegye székhelyén, de vajon arra gondolnak-e, hogy a magyar történelem mennyi szállal kapcsolódik hozzá? A Református Kollégium a Nagytemplom mögött található. Igazán patinás, nagy múltra visszatekintő hely. Falai között tanultak többek között: Fazekas Mihály, Csokonai Vitéz Mihály, Kölcsey Ferenc, Móricz Zsigmond, Ady Endre. Ez az intézmény már 1538-ban működött és az ország iskolájának nevezték.
Elsőként az iskolatörténeti kiállítással ismerkedtek a gyerekek. Megtudták, hogyan öltöztek a diákok, milyen volt a napirendjük, mit és hogyan tanultak. Beültek a régi iskolapadokba és a palatáblára írtak. Látták a régi taneszközöket, könyveket, vonalzót, körzőt. Az egykori diákok részt vettek a tűzoltásban is. A gyerekek a kezükbe vették a gerundiumot, persze csak a kisebb méretűt sikerült felemelni.
A kollégium diákjai közül sokan vettek részt az 1848-49-es szabadságharcban. Ennek az eseménynek is méltó emléket állít az intézmény. Az oratóriumban a gyerekek megkeresték Kossuth Lajos helyét, és megnézték a debreceni diákok két nemzetőr zászlóját. Az emeleten láthatták a kiállítást, amely a város és a szabadságharc kapcsolatát mutatja be. Kossuth Lajos a „magyar szabadság őrvárosának” nevezte Debrecent. A huszárok ruháját testközelből látták, a kardot még kézbe is vehették a gyerekek.
Számos élménnyel és tudással gazdagodtak ezen a délutánon. A 17 órás busszal érkeztünk haza. Köszönettel tartozom Fülöpné Kiss Katalin és Bertalan Attila kollégáknak, akik elkísérték az osztályt és segítettek a program megvalósításában.
Tóth Sándorné