A magyar nyelv napja

Az Országgyűlés 2011-ben nyilvánította november 13-át a magyar nyelv napjává, mert 1844-ben ezen a napon vált hivatalos nyelvvé a magyar.

A magyar nyelv napját 2009 óta ünnepeljük. Az ünnepet 2008 decemberében az Anyanyelvápolók Szövetsége találta ki, és időpontjául április 23-át jelölte meg, mivel 2008-ben ezen a napon nyílt meg a Magyar Nyelv Múzeuma. Ám 2011-ben, amikor a parlament az ünnepet törvénybe iktatta, nem ezt a dátumot tartotta meg, hanem egy másikat jelölt ki: november 13-át annak emlékére, hogy 1844-ben V. Ferdinánd magyar király ezen a napon szentesítette a magyar nyelvet hivatalossá tevő törvényt. 1844-ben az Országgyűlés kimondta, hogy a törvénycikk értelmében minden törvényt magyar nyelven alkotnak, az országgyűlés nyelve magyar, az ország teljes területén a hivatalok magyar nyelven kötelesek az ügyintézést végezni, minden iskolában magyar nyelven történik a tanítás.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Anyanyelvápolók Szövetsége közös kezdeményezéséből született ünnepnap az egész Kárpát-medencében lehetőséget teremt arra, hogy a magyar nyelvet évente legalább egyszer középpontba állítsuk. A magyar nyelv napját országszerte kulturális programokkal, megemlékezésekkel, közös versmondással ünneplik

Iskolánkban a felső tagozatosok november 13-án egy játékos nyelvi vetélkedőn vehettek részt. Mielőtt az osztályok képviselői hozzákezdtek volna a fejtörő feladatok megoldásához, felvételről meghallgattuk Bencze Imre: Édes, ékes apanyelvünk című írását Sinkovits Imre tolmácsolásában.

Az osztályok képviselői

 • 5.a: Fehér Alexandra, Lontsák Gábor, Nádasdi Szabolcs
 • 5.b: Bertók Bence, Dobi Kinga, Iski Mia
 • 6.a: Erdős Nóra, Kapusi Alex, Katona Konstantin
 • 7.a: Posta Bettina, Szatmári Fanni, Takács Nikolett
 • 7.b: Boros Emese, Radics Roland, Tikász Sámuel
 • 8.a: Kristóf Emese, Németi Noémi, Veress Hunor
 • 8.b: Juhász Noémi, Nagy Boglárka, Szatmári Ádám

I. helyezettek

 • 5.-6. évfolyamon: 5.a
 • 7.-8. évfolyamon: 8.b
 • Gratulálunk a csapatoknak!

  Molnár Enikő

  Fotók